South Canterbury Cricket Prizegiving Night

South Canterbury Cricket’s end-of-season prizegiving for the 2013-14 season was held on April 5th in sponsor The Speights Ale House Function Centre.

The Thursday evening 6.00pm start proved problematic for some clubs and players with winter sports practices, but a good number of junior and secondary school players, parents, life member, sponsors and supporters were in attendance to listen to guest speaker Tom Walsh be interviewed by MC Julian Blanchard who managed the occasion with his usual aplomb.

Tom spoke about his current exciting progress in world shot put as well as growing up as a cricketer and admitted to missing cricket still and certainly kept people interested as he discussed gnarly Germans, winning dinner bets with Valerie Adams (it would be a big bill to pay for these two) and more interesting tit-bits from the international athletics stage while showing that humble side we all appreciate.

Julian ran the evening with his usual aplomb and accurate timing, something most appreciated by all those in attendance.

Andrew McRae & Tom Walsh

Andrew McRae & Tom Walsh in discussion about his life as a builder/professional athlete

Andrew McRae, the Chairman of South Canterbury Cricket spoke about the 2013/2014 season, particularly talking about the shortlived joint CEO role but reiterated that a positive to come out was the strong new versatile Board.

He thanked all the sponsors, the SCCA Board and the staff for their work during the year. He also acknowledged the various prize winners, cricketing people, players, administrators, volunteers, sponsors and supporters who combine to keep the game prominent locally.

Tom Walsh our guest speaker answered questions individually from MC Julian Blanchard and from the audience, and am sure many people left the evening further enlightened as to what happens behind the scenes in the lives of a homegrown professional athlete.

 

 


Individual Awards


WARNER CUP for Outstanding schoolboy cricketer of the year:

William Sharp

L NIXON CUP Outstanding South Canterbury player at the South Island schoolboy’s tournament:

James Arscott

SCCA Cup Best Player at Primary Yr 7 Tournament:  **New trophy

Lachie Harper

GALWEY TROPHY: Outstanding Player Year 5 & 6 Season

Luka Foy

THRELKELD TROPHY: Outstanding Player at year 5 & 6 Tournament

Nick Goodwin

NIXON TROPHY for Best Fourth Grade player:

Yen Van Der Sanden scored 253 runs at 25 and took 15 wickets and was captain of winning Geraldine 4th grade team.

EDDIE McEWEN MEMORIAL TROPHY for the Best Player Under 16 Years.

Sean Wills – He was the captain of the U15s and scored the most runs. His opening partnerships with Shaun Rooney were a very successful part of the tournament.

MOA PUBLICATIONS CUP- Best Player at Under 19 tournament:

Glen Drake included an unbeaten century at tournament

LJ GRANT TROPHY Young Player of the year:

Mark Otley – Debuted for South Canterbury Senior Men at age 14 (2 matches) and also represented SC U15, SC U17, Canterbury U15, TBHS 1st XI

For TBHS took 31 wickets @ 14.97 scored 272 runs at 18.13

ROCKDALE KIA ORA TROPHY for Best Cricketer Under 21:

Ben Watson 42 senior wkts, ave 11.9, 4 x 5 wkts, BB 6-13 T20 semi final, SC rep

REX BOWDEN CUP for Best Cricketer Under 23:

Sam Carlaw 46 senior wkts, ave 10.2, 2 x 5 wkts, BB 6-20,

16 wkts for SC rep team, 1 x 5 wkts

460 senior runs, ave 31, 1 x century

WARD CUP for Best Player in all other grades other than Senior

Paul Coles – Temuka Second Grade B He scored 842 runs at an average of 70.17. He had 4 centuries 157,115,109 not out and 104

He had 3 1/2 centuries 89, 57 and 50.

He took 15 wickets at an average of 11.53 and had 1x 5 wicket bag of 5/22.

DAVIES TROPHY Women’s Batter of the Year

Jess Golding – ave 19 including combined competition with boys fourth grade

COLONIAL INSURANCE Women’s Bowler of the Year

Amy Rayner 19 wickets at 9.53

WILLIAMS CUP for Bowler of the Year:

Sam Carlaw: 46 senior wkts, ave 10.2, 2 x 5 wkts, BB 6-20,

16 wkts for SC rep team, 1 x 5wkts

SCCA PLAQUE – SENIOR BATSMAN OF THE YEAR:  **New trophy

Dan Laming 823 runs at average of 60 including1 x century, 7 x 50’s

dan-laming-batsman2014

Dan Laming receives batsman of the year trophy

JIM DAVIES CUP for Best Single senior performance or representative season:

Dan Laming 153 in Daily Freightways One Day Final

PHIL D’AUVERGNE TROPHY for player who contributed most on and off the field for the senior rep team:

Craig Hinton

ERNIE AITCHIESON FAIR PLAY AWARD ON AND OFF THE FIELD FOR YOUTH CRICKETER:

Nick O’Brien – despite being injured out of U17 tournament turned up every day to support team during tournament

SCCUA GRAEME LOWRIE SPIRIT OF CRICKET AWARD for the senior cricketer who epitomizes the way the game should be played:

Nathan Sew Hoy During the T20 semi final between Temuka v Waimate at Aorangi.

The Temuka batsman played the ball forward of point, there was a tight single taken, with Johnny Geddis running to the wicketkeepers end. The ball was fielded and thrown to the wicket-keepers end. There was a huge appeal for run out. The Waimate wicket-keeper Nathan Sew Hoy, turned around to and said to the umpire, “ump I withdraw my appeal, as I broke the wickets before the ball had arrived”.

SOUTH CANTERBURY SUPPORTERS CLUB TROPHY –

Graham Sharp – Primary A Rep Manager and Coach for a number of seasons, a major part of the Pleasant Point JAB setup which is growing and the second strongest club for JAB numbers in SC.

ALLAN EDGINTON TROPHY FOR SPORTS PERSONALITY OF THE YEAR:

Alan Reid receives Sports Personality of the Year Trophy

Alan Reid receives the Allan Edginton Sports Personality of the Year Trophy

Alan Reid – Has been the Waimate CC President for the last 9 years after previously holding the secretary and/or secretary/treasurer roles for 9 -10 years prior to becoming President.

Still plays Senior cricket (and has won the senior bowler of the year cup once) although lost over half this season after a shoulder reconstruction.

He has also been the Waimate groundsman for at least 7 years and is active with the Primary A team, helps organise the Waimate Business House Cricket League and is seen supporting South Canterbury at most local rep matches as well as helping the Assn when we run tournaments.

 

 

GRAEME BLANCHARD MEMORIAL TROPHY:

For a youth cricketer who displays an excellent attitude on and off the field for fair play, a team player who inspires the spirit of cricket and has good work ethics.

Winner is Jamie Trezise who this year has also won the Mark Parker Memorial Scholarship to Winchester School in England. Always turns up to every practice and plays the game in the spirit we all aspire too. He isn’t necessarily the superstar, but a solid contributor on and off the field and a worthy winner.


Team Awards


  • NZ Cricket YR 7 & 8 Boys Cup – SC Tournament Winner:WaihiSchool
  • NZ Cricket YR 7 & 8 Girls Shield – SC Tournament Winner: Gleniti
  • Saturday Morning A Grade 1 Day Competition Maurie Smith Cup: Celtic       
  • Saturday Morning B Grade Colin Aitken cup: Celtic Wackers        
  • SCCA Interfirm League: Speights Ale House Beige                                                                                 
  • Royal Hotel 4th Grade: Geraldine
  • Cox Cup Winner 2nd Grade B: Temuka
  • SCCA Trophy Winner Senior Reserve/Second Grade A: Pleasant Point/Timaru
  • SCCA Shield for 2nd Grade A Twenty20 Competition: Celtic No Stars
  • Special Presentation: Ball mounted for Jimmy McLaren for double-hatrick in T20 final
  • Winner of Women’s Competition: TGHS
  • Sportcheck Trophy: Runners Up Women: Craighead
  • Woolworths Cup Runner Up in One Day Competition: Timaru
  • SCCA TROPHY Cup: Leader Two Day Competition Round Robin: Celtic
  • DAILY FREIGHT WAYS One Day Trophy: Celtic                                    
  • SC CRICKET SHIELD 20-20: Placemakers T20 Celtic
  • TWEEDY CUP – SENIOR TWO DAY COMPETITION: Celtic

 


Unsung Heroes for South Canterbury


BOARD MEMBERS

Andrew McRae                                               Greg O’Brien
Todd Elliotte                                              Richard Spackman
Mick Geary                                                 Ryan de Joux (Players Rep)
Garry Ballantyne

REPRESENTATIVE TEAMS COACHES & MANAGEMENT

Robin Beeby & John Davies                                      Senior Men

Shane Gilkison, Amy Beeby                                      Secondary Girls, Yr 7&8 Girls

Jeremy Hogan, Shane Gilkison & Tony Drake  U19

Mike Otley & Mike O’Brien                                          U17

Rowen Milburn & Sarah Harvey                               U15

Phil Duffield, Ants de Joux & Graeme Sharp        Primary A

Hayden Inkster, Curtly Slatter & Simon Davenport   Primary Development

Ants de Joux                                                               Year 5 & 6

Dave Mealings                                                            Interfirm

SOUTH CANTERBURY CRICKET DEVELOPMENT TRUST

Harvey King                                                    Mark Hervey
Peter Walsh                                                    Chris Elworthy
Peter Scott                                                     Robbie Vincent
Ian Grigor

 

 

Pin It on Pinterest

Share This