South Canterbury Cricket Association Awards 2020-2021 Season

Below you can find the list of cricket award winners for the 2020 – 2021 cricket season.

Congratulations to all trophy or award winners, and hard luck to close runners-up, both teams and individuals.

The prizegiving ceremony was held on Wednesday evening, March 31st 2021 at the Aorangi Park Pavilion. It was great to be able physically front up for the ceremony after COVID had meant the cancellation of the ceremony in 2020.

MC for the night Julian Blanchard ran the show with his usual aplumb, keeping things moving while interacting with those giving out awards, receiving awards and those watching.

A moments silence was held to remember our former Patron John Ward who passed away this season.

Harvey King was congratulated on accepting the honour of being the new South Canterbury Cricket Patron and was invited to award the various cups and trophies as part of that new role, which of course he did very well.

The South Canterbury Cricket Association Board’s Chair, Rebecca Brookland then welcomed all the attendees, thanked all the volunteers, coaches, administrators, fellow board directors and staff for all their work over the last season to get cricket up and running despite Covid, reflected on another successful year on the field of play and congratulated all award recipients.

Individual Awards

WARNER CUP

WARNER CUP

Flynn Brookland

Outstanding Club Schoolboy Cricketer of the Year (JAB Yr 7 & 8):

Flynn Brookland – In JAB A Grade he scored 606 runs from 13 matches with a high score of 77* at an average of 101 including 9 fifties and took 11 catches and made 4 stumpings. At the SIPS tournament he scored 179 runs, was only out twice and took 3 catches and 6 stumpings.

THRELKELD TROPHY

THRELKELD TROPHY

Sam Buckingham

Best Year 7 Development Player at Tournament:

Sam Buckingham – scored 135 from 4 innings and was only out once to average 135. Took 2-36 from 10 overs with a best of 1/7 as well as taking 4 catches.

MOA PUBLICATIONS CUP

MOA PUBLICATIONS CUP

Fletcher Rhodes

Best Player at Under 17 Tournament:

148 runs at an average of 37, 6 wickets and 1 catch (tournament reduced to 3 days as fourth day rained out)

L NIXON CUP

L NIXON CUP

Billy McKerrow

Outstanding South Canterbury Player at the South Island Schoolboy’s Tournament:

Billy McKerrow – was the leading bowler for the whole tournament taking 19 wickets at an average of 5.33 with his off-spin including two 5 wicket bags with a best of 5/10.

NIXON TROPHY

NIXON TROPHY

Jordan Sew Hoy

Best Colts Grade Player:

Scored 390 runs at an average of 390 with a high score of 145 not out alongside 4 fifties and also took 7 wickets @ 10.71 and 5 catches.

ROCKDALE KIA ORA TROPHY

ROCKDALE KIA ORA TROPHY

Shaun Rooney

Best Cricketer Under 21:

Shaun Rooney – debuted for SC Senior this year as an opening bowler and had an outstanding season finishing as the leading bowler in our Hawke Cup zone with 24 wickets @ 13.83 including a best of 5-52. In the club season he finished in the top 10 batsmen with 539 runs @ 49.00 as well as claiming 22 wickets and 8 catches. 

SCCA CUP

SCCA CUP

Hamish Peck

Best Player at Primary Yr 7 Tournament:

Hamish Peck – top-scored the whole tournament table with 264 runs from 4 innings and was only out once. He had a top score of 131 and over the 3 days hit 44 fours and 2 sixes.

EDDIE McEWEN MEMORIAL TROPHY

EDDIE McEWEN MEMORIAL TROPHY

Oliver Linton

Best Player Under 15 Years Tournament:

Oliver Linton – scored 123 runs with a best of 51 not out, as well as taking 3 wickets and 4 catches.

WARD CUP

WARD CUP

Duncan Macpherson

Best Player in Second Grade:

Duncan Macpherson – while Duncan had to move out of the district soon in the New Year he still managed to hold onto top spot (by 3 runs) scoring 514 runs from 10 matches including 1 century and five fifties, averaged 64.25 and helped out with 6 wickets and a couple of catches.

Individual Awards – Senior Club & Representative

WILLIAMS CUP

WILLIAMS CUP

Liam Beck

Club Bowler of the Year:

Liam Beck – Took 44 wickets at 10.64 which included 7/17 in T20 semi-final and 6-16 in Tweedy Cup Final

SENIOR REP BATSMAN

SENIOR REP BATSMAN

Glen Drake

Rep Batsman of the Year:

Glen Drake – scored 177 runs with a top score of 63 (16% of teams runs).

SCCUA GRAEME LOWRIE SPIRIT OF CRICKET AWARD

SCCUA GRAEME LOWRIE SPIRIT OF CRICKET AWARD

Jacob Naylor

For the Senior Cricketer who Epitomizes the Way the Game should be Played: Decided by Umpires:

Jacob Naylor – the Canterbury Regional Umpires said that when the Hawke Cup schedules and umpiring appointments for each season are published, South Canterbury is one of the most sort after locations, because they have a good location, host us well, and importantly we have no issues dealing with their captain Jake Naylor who is happy to chat with us and keeps his team concentrating on what they do, not the opposition which makes the whole experience a pleasure to umpire.

Galwey Trophy

Galwey Trophy

Adam Beck

Senior CLUB Batsman of the Year:

Scored 825 runs at 48.53 including 2 centuries and 4 fifties

PHIL D’AUVERGNE TROPHY

PHIL D’AUVERGNE TROPHY

Jacob Naylor

For Player who Contributed Most on and off the field for the Senior Rep team: Chosen by Coach and Players.:

Jacob Naylor – the other players felt that as captain Jake led the team from the front all season, and gave great motivational talks, gave the team a ‘gee up’ as needed and commands huge respect even though he may have battled his own form at times. Also instrumental in helping team bonding and “making practices fun”.

SENIOR REP BOWLER

SENIOR REP BOWLER

Shaun Rooney

Rep Bowler of the Year:

Shaun Rooney – debuted for SC Senior this year as an opening bowler and had an outstanding season finishing as the leading bowler in our Hawke Cup zone with 24 wickets @ 13.83 including a best of 5-52.

JIM DAVIES CUP

JIM DAVIES CUP

Liam Beck

For Best Single Senior Club or Representative Performance for Season:

Liam Beck 6-16 in Tweedy Cup Final, which meant Temuka who won the toss and batted first, went from handily placed at 97-4 in the 23rd over to being all out for 132 in the 35th and included the valuable wickets of Glen Drake and Nick Horsley.

Individual Awards – Highlights

GRAEME BLANCHARD MEMORIAL TROPHY

GRAEME BLANCHARD MEMORIAL TROPHY

Caleb Donaldson

For a youth cricketer who displays an excellent attitude on and off the field for fair play, a team player who inspires the spirit of cricket and has good work ethics:

Caleb Donaldson – Has a reputation over many seasons of working very hard on his own game, regularly practicing in his own time and is always at whatever practices he is asked to attend, fills in for any games, helps umpire at junior tournaments and this last year all that hard work has really shown through. After scoring a fifty for the South Canterbury A side he was selected for the Hawke Cup side where he was asked to open and played two great innings on debut, including a fifty and chimed in with 3 wickets as he helped his side beat Southland outright.

He is also the recipient of the Winchester Scholarship at TBHS this year but may not get the opportunity to travel to the UK, but this also shows the respect he has for his on and off field demeanour and play.

Statistically in the Canterbury 1st XI competition in Christchurch he scored 582 runs over 13 matches for Timaru Boys, averaging 48.5 and topped the bowling table with 38 wickets at an average of 14.37.

In inter-schools he had a major influence on the match when TBHS won the Mark Parker Memorial when defeating Otago Boys for the first time in over a decade scoring 88 not out.

He scored 121 runs in his 3 Hawke Cup games and also took 8 wickets there too as well as playing 4 matches for Temuka when TBHS didn’t have a game.

Caleb is a non-demonstrative lad who works very hard at his own game, plays in the right spirit and gets on well with his peers and coaches, is always keen to help umpire or work helping others and is a very worthy recipient of this award.

SOUTH CANTERBURY SUPPORTERS CLUB TROPHY

SOUTH CANTERBURY SUPPORTERS CLUB TROPHY

Phil Brophy

To Player/Umpire/Administrator who contributes most on or off the field::

Phil Brophy – Phil was instrumental in getting the Twizel Cricket Club under way some years ago after they got the numbers to separate from Pleasant Point and form their own club. From those early beginnings they now boast an artificial pitch and 7 junior and youth teams.

However Phil didn’t stop there, he coaches the junior South Canterbury Yr 8 side, travelling from Twizel weekly for practices and again in the weekends where he doubles up coaching a combined Temuka / Twizel JAB A grade team with taking rep matches on Sundays. Always pleasant and easy to deal with, he is organized and has made sure that the systems and processes at Twizel can continue to move forward. I’m glad we don’t pay his fuel bill, but just the travel time alone shows his commitment to cricket.

ALLAN EDGINTON TROPHY

ALLAN EDGINTON TROPHY

Dan Laming

FOR SPORTS  PERSONALITY OF THE YEAR:

Dan Laming – what can be said about South Canterbury’s “Mr Cricket” that hasn’t been said already! This season he capped off 23 continuous seasons of senior cricket for the same club by bringing up 10,000 runs, something that we are not aware of ever having been done before in our area. This included 15 centuries and 66 fifties at an average of 43. But its not just the bat as he has also taken 491 wickets at an average of 14 with a best of 9-71 (and the 10th wicket opportunity was dropped!).

Before retiring from rep cricket he played 17 seasons for South Canterbury and in his debut season scored a century in the Hawke Cup challenge.

His standing in cricket is best summed up by the first question by opposing captains at the toss, “Is Dan playing?

Dan has been the measure of skill, ability and attitude that all cricketers coming through aspire to, and is definitely a very worthy recipient of our “Sports Person of the Year” award.

Team Awards

  • NZ Cricket YR 7 & 8 Boys Cup – SC Tournament Winner: Waihi
  • NZ Cricket YR 7 & 8 Girls Shield – SC Tournament Winner: Craighead
  • Saturday Morning A Grade 1 Day Competition: Waihi Wizards
  • Saturday Morning B1 Grade: Celtic Saints
  • SATURDAY MORNING B2 GRADE: Temuka & Star
  • COLTS Grade: Geraldine Red
  • SECOND GRADE B: Pleasant Point Rebels       
  • SCCA Trophy Winner Senior Reserve/Second Grade A: Celtic
  • SECOND GRADE SHIELD T20: Celtic
  • SC CRICKET SHIELD 20-20: Celtic
  • Woolworths Cup Runner Up in One Day Competition: Pleasant Point
  • DAILY FREIGHT WAYS One Day Trophy – ROUND ROBIN WINNER: Celtic
  • TWEEDY CUP: Celtic
Geraldine's Aaron Gregan receives the  Second Grade Winners One Day Trophy
Waimate Second Grade Winners of T20 Shield
Pleasant Point Winners of Tweedy Cup
Waihi Winners of NZC Yr 8 Cup
Pleasant Point Winners of Senior T20 Shield
Craighead Winners of NZC Yr 8 Shield

Pin It on Pinterest

Share This